NOWOŚCI

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński przysługuje kobiecie, która w momencie urodzenia dziecka była zatrudniona na umowę o pracę. Trwa on 20 tygodni. Jeśli kobieta urodzi więcej niż jedno dziecko – bliźniaki, trojaczki itd., długość urlopu będzie większa – zobacz na tę grafikę.

Kobieta – jeśli chce – może pójść na urlop macierzyński jeszcze przed urodzeniem dziecka. Może to być maksymalnie do 6 tygodni przed planowaną datą porodu. Urlop macierzyński jest obowiązkowy, każda kobieta musi go wykorzystać. Ale po 14 tygodniach kobieta może wrócić do pracy, pod warunkiem, że resztę urlopu – 6 tygodni – wykorzysta ojciec dziecka. Wtedy matka pisze wniosek do pracodawcy, że chce skrócić swój urlop macierzyński, a ojciec pisze wniosek do swojego pracodawcy, że chce przejąć resztę tego urlopu.

Podczas urlopu macierzyńskiego ZUS płaci 100% i 60% lub 80% pensji, którą rodzic zarabiał w swojej pracy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile jeszcze ZUS może Ci płacić po zakończeniu tego urlopu, zobacz film „Urlop rodzicielski”.