Szkolenia dla WUP

Szkolenia dla pracowników WUP w Katowicach i Krakowie

Dwugodzinne szkolenie „Osoby niesłyszące na rynku pracy” skierowane do pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy odbyło się w Krakowie (04.06.2018) i Katowicach (11.06.2018).

Spotkania poprowadziła Magdalena Sipowicz – trenerka, dyplomowany tłumacz Polskiego Języka Migowego, członek Rady Fundacji Między Uszami. Scenariusz szkolenia objął następujące zagadnienia „w pigułce”:

  • Wsparcie pracowników Urzędu poprzez zapoznanie z Savoir vivrem w relacji z osobą niesłyszącą, jak również kontaktem przy współudziale tłumacza.
  • Fakty i mity na temat życia i ograniczeń osób niesłyszących. Bariery mentalne i ich podłoże.
  • Ustawa o języku migowym i innych środkach porozumiewania się z dnia 19 sierpnia 2011 roku.
  • Zakres szkoleń dla osoby niesłyszącej, trudności z jakimi spotyka się w życiu codziennym.
  • Polski Język Migowy oraz język polski jako obcy dla osób niesłyszących jako źródło bariery komunikacyjnej.
  • Profesjonalny tłumacz (jak współpracować, jak rozpoznać czy mamy kontakt z osobą profesjonalną, etyka zawodowa tłumacza) jako element prawa zagwarantowanego przez Konstytucję oraz Konwencję ONZ.
  • Sylwetka głuchego pracownika – z czym związane jest jego zatrudnienie? Dobór stanowiska pracy.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją z tego szkolenia. [ZOBACZ PREZENTACJĘ]

W spotkaniu wzięło udział 25 przedstawicieli WUP Katowice (w tym filii w Częstochowie i Bielsku Białej) oraz 16 reprezentantów WUP Kraków (w tym Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego i Grodzkiego Urzędu Pracy). Uczestnicy szkolenia dotyczącego kontaktu z osobami głuchymi i specyfiki głuchoty z dużym zaciekawieniem poznali mało znane lub zupełnie nieznane fakty o głuchych, ich języku, wizji świata oraz prostych sposobach komunikacji z nimi. Na koniec wywiązała się ciekawa dyskusja. Jesteśmy przekonani, że zmieniliśmy mit o barierze komunikacji między Światem Dźwięków a Światem Ciszy!